O sviečkach
Ako fungujú telové a ušné sviečky?
Návod na použitie telových a ušných sviečok
- Pred použitím sa uistime, že miestnosť (kde prebehne sviečkovanie) je bez prievanu. Je to veľmi dôležité z dôvodu bezpečia a správneho fungovania telových a ušných sviečok!
- Pred aplikovaním pripravíme sviečku, pohár vody (pre uhasenie sviečky na konci aplikácie, resp. pre potreby počas aplikácie), zapaľovač, gázu (ak sa jedná o sviečku, ktorá nemá na užšej časti, resp. z neho vypadla, alebo sa jedná o TURBO sviečku) a nožnice (na prípadné odstrihnutie ohorených častí sviečok počas aplikácie).
- Pre zvýšenie bezpečnosti môžeme pripraviť papierový obrúsok, s ktorou podložíme sviečku (natiahneme na sviečku cez vystrihnutý otvor).
- Osobu alebo seba uložíme do pohodlnej polohy (odporúčame do ľahu).
- Pre zvýšenie bezpečnosti môžete okolie aplikácie sviečky zakryť napr. šatkou z nesyntetického materiálu. Dbajte na zvýšené bezpečie hlavne v oblasti očí a vlasov!
- Zapáľte vybranú sviečku na širšej strane (pri TURBO sviečkach na vzdialenejšej strane od čiary označujúce maximálny bod horenia). Ak sviečka neobsahuje na užšej časti gázu, alebo sa jedná o TURBO sviečku, na miesto priloženia sviečky položíme gázu.
- Užší koniec sviečky (resp. nehoriacu stranu) priložíme kolmo na telo – sviečku držíme vertikálne. Dbáme na to, aby neunikal dym spod sviečky. Ak uniká, mierne pritlačíme. Plameň ohňa majme vždy pod kontrolou!
- Sviečku necháme horieť maximálne do vyznačeného miesta s čiarou. Počas horenia môžeme zhorenú časť sviečky odstrihnúť do pohára s vodou (s tým zvyšujeme bezpečnosť a zabezpečíme správny proces horenia) – vždy však prikladáme späť na to isté miesto!
- Po ukončení terapie, resp. dohorení sviečky – maximálne k čiare označujúce maximálny bod horenia – ju ponoríme do pohára s vodou. Naďalej dbajte na požiarnu bezpečnosť!
Ďalšie odporúčania pred použitím telových a ušných sviečok
- Pred aplikáciou sviečok, tj. pred začatím terapie odporúčame vypiť pohárik čistej (najlepšie prevarenej, odstátej) vody izbovej teploty (min. 2 dcl). To isté odporúčame aj po ukončení terapie sviečkami.
- Pred aplikáciou sviečok jemne premasírujte oblasť prikladania, čím aktivujete miesto. Pri aplikácii sviečkami NATUR odporúčame použiť pri masírovaní kvalitný esenciálny olej, resp. bylinný krém, ktorý pri aplikácii sviečok násobí jej účinok.
- Odporúčame sviečky aplikovať druhou osobou, nakoľko takto je zabezpečené celkové uvoľnenie a sústredenie liečenej osoby na zámer procesu. Samozrejme, sviečky však môžeme aplikovať aj na sebe (dostatočným nadhľadom na miesto aplikácie)!
- Po aplikácii sviečok odporúčame min. 5-10 minút ostať ešte v uvoľnenej, relaxačnej polohe.
- Po aplikácii sviečok odporúčame vyvetrať miestnosť!
Kedy a kde nepoužívať telové a ušné sviečky
- Sviečky neodporúčame používať pri alergii na včelie produkty (alebo na obsahujúce látky, ako sú bylinky, resp. esenciálne oleje)! V prípade alergickej reakcii vyhľadajte lekársku pomoc!
- Sviečky neodporúčame používať epileptikom z dôvodu blikajúceho ohňa!
- Sviečky nikdy neprikladáme na otvorenú a hojacu ranu a pri kožných problémoch!
- Sviečky neaplikovať pri zvýšenej teplote!
- Tehotné ženy nesmú používať sviečky (okrem hlavy a končatín)!
- Sviečky neaplikovať na sliznice (oči, nosová dutina, ústna dutina, genitálie)!
- Sviečky neaplikovať na krčné žily!
- Sviečky neodporúčame aplikovať v oblasti srdca pri kardiovaskulárnych ochoreniach ani temena (korunná čakra) napríklad ak ste tehotná!
- Pri zápale uší a perforácia ušného bubienka neaplikovať priamo do ucha - aplikovať pred alebo za ucho!
- Sviečky neodporúčame používať po použití alkoholu a omamných látok!
- Sviečky neodporúčame používať na deťoch do 3 rokov (po troch rokoch používať detské sviečky, ktoré sú tvarovo a dĺžkovo prispôsobené pre organizmus dieťaťa)!
Kedy používať telové a ušné sviečky
Používanie rôznych druhov a foriem sviečok pri liečení siaha ďaleko do minulosti ľudstva. Použitie telových a ušných sviečok je podpornou a doplnkovou metódou pri spúšťaní samoliečebných procesov v tele. Sviečkovanie podporuje liečbu rôznych fyzických, ako aj psychických problémov – sú nápomocné pri uvoľnení energetických blokád, nahromadených škodlivých látok v tele. Telové a ušné sviečky sa používajú pri rôznych akútnych ako aj chronických ochoreniach. Nakoľko poznáme nespočetný počet zdravotných problémov, môžeme povedať, že ich použitie je skoro nekonečné. Uvedieme zopár príkladov:
- akútne a chronické zápaly
- pooperačné a poúrazové stavy
- rôzne bolesti (hlava, migrény, bruško, zuby atď.)
- svalové napätie
- prechladnutia a nádchy rôzneho pôvodu
- podpora/čistenie lymfatického systému
- stres, úzkostné stavy, depresia a iné psychické ochorenia
- kožné problémy (akné, ekzémy, jačmenné zrná atď.)
- cysty, myómy, modriny, kamene atď.
- kŕčové žily
- problémy s pohybovým aparátom (artróza atď.)
- rozprúdenie energie v tele / v čakrách
- použitie na reflexných bodoch tela
- atď.
Doba horenia sviečok z včelieho vosku
Okrem vône, veľkosti, tvaru a hlavne zloženia sviečok je pri ich kúpe tiež dôležitým faktorom, ako dlho nám budú horieť. Čas horenia uvádzame aj my pri našich sviečkach, no oplatí sa vedieť, že v porovnaní s udanou hodnotou môžu byť aj v prípade dvoch rovnakých sviečok výrazné rozdiely v skutočnej dobe horenia. Ako dlho môže sviečka horieť, ovplyvňuje veľa faktorov.
V prvom rade ich ovplyvňuje okolie: teplota, vlhkosť a aj prúdenie vzduchu. Ďalej ich ovplyvňuje ich tvar a zloženie. Vo všeobecnosti je známe, že sviečky zo včelieho vosku horia dlhšie a nevypúšťajú počas horenia škodlivé látky, ba čistia vzduch a priaznivo pôsobia na zdravie. Práve preto sú aj naše výrobky vyrábané len čisto z včelieho vosku, bez pridania farbív a iných zložiek. Menej známy je aj fakt, že počet zapálení jednej sviečky a trvanie každého jedného horenia môže tiež predĺžiť alebo skrátiť životnosť sviečky.
Ako však môžeme predĺžiť dobu horenia, resp. dosiahnuť čo najdlhší čas horenia:
1. Knôt by sa mal pravidelne zastrihávať – mal by byť v rozmedzí 6-18 mm! Ak si pred každým zapálením dáme pozor na tento malý detail, predĺži sa doba horenia našej sviečky.
2. Dávajte pozor, kde zapaľujete sviečku! V prievane nie je plameň na správnom mieste a nerovnomerne využíva materiál sviečky.
3. Pokúste sa sviečku páliť tak, aby roztavený materiál úplne vyplnil malú kaluž obklopujúcu knôt, ale neprerazil jej okraj ani nestiekol po strane sviečky!
4. Je dobré vedieť, že guľovité a kruhové sviečky horia efektívnejšie ako ich náprotivky nepravidelného tvaru.
5. Sviečku je dobré nezahasiť dovtedy, kým sa včelí vosk neroztopí skoro až k stenám nádobky. Takto môžeme predĺžime životnosť knôtu, teda aj sviečky.